Ajattelu.

Luonto on työmme peruslähtökohta ja se ohjaa meitä suunnitteluprosessin jokaisessa vaiheessa. Luonnon elementit ovat puhtaimmillaan erämaassa, kairassa ja avomerellä. Luomme rakennettuun ympäristöön paikkoja, joissa on mahdollista kokea häivähdys erämaan tunnelmasta – luonto on aina läsnä.

Lähdemme työssämme liikkeelle maisemaa muokkaavien prosessien ymmärtämisestä, ja näin ollen asetumme elottoman ja elollisen luonnon alkulähteille. Näistä luonnon vihjeistä muodostuvat työmme juuret, jotka kasvavat taloudellisesti ja teknisesti toteutuskelpoisiksi suunnitelmiksi.

Arvot.

Arvomaailmassamme asiakasta palvelee parhaat voimamme. Teemme kaikkemme teidän eteenne. Se saa näkyä ja kuulua. Uppoamme teidän maailmaanne, koetamme nähdä yhteiset ensiaskeleet ja kuulla pienimmätkin toiveenne.

Visio

”Kaunista ja toimivaa, sinun ympäristöä.”

Missio

”Inspiroimme teidät.”

Palvelut.

Palvelemme asiakkaitamme hyvällä ympäristöllä. Tuotamme ulkoarkkitehtuuri-, maisema- ja kaupunkisuunnittelun toimialoille maankäytön ja toteutussuunnittelun harkittuja ratkaisuja, joissa kaikki kuusi vuodenaikaa on huomioitu. Toimeksiantomme ovat maisema-arkkitehtuurin suunnittelusektoreilta selvityksistä toteutussuunnitteluun, mm. puistot, kaupunkitilat, retkeily- ja virkistysalueet, liikennealueet, joki- ja järvikunnostushankkeet, matkailuympäristöt sekä asuin-, kauppa- ja yritysalueet.

Viihtyisä ympäristö

Maisema- ja kaupunkisuunnittelun tavoitteena on tuottaa viihtyisää ympäristöä, joka on turvallinen ja terveellinen. Laadimme yhteistyössä asiakkaan kanssa kehittämissuunnitelmia, kaavatason suunnitelmia sekä yleis- ja toteutussuunnitelmia.

Tieto & taito

Asiantuntijapalvelujamme ovat toimialaan liittyvät tehtävät, kuten kasvillisuuden hoito, suunnittelu, kaupunkikuvalliset ratkaisut, viheralueiden palvelumuotoilu, maisemamatkailu, leikkialueiden turvatarkastukset sekä erityisesti puistojen, pihojen ja muiden viheralueiden tietomallipohjainen suunnittelu ja koordinointi. Käytämme uusimpia sovelluksia ja it-järjestelmämme on nykyaikainen. Henkilöstöille jatkuva oppiminen on osa toimenkuvaa ja kehitämme toimintatapojamme asiakkaan tarpeiden mukaan.

Projektit.

Maisema-arkkitehdin tehtäväkenttä on erittäin laaja. Toimimme ulkoalueiden suunnittelun asiantuntijana laatimalla toimivaa ja kaunista, asiakasta ja käyttäjää palvelevaa ympäristöä – ekologisia arvoja unohtamatta.

Referenssit

Yritys

VSU maisema-arkkitehdit Oy on perustettu 1998. Toimimme valtakunnallisesti kahdesta toimipisteestä käsin, jotka sijaitsevat Helsingissä ja Oulussa. Tarjoamme maisema-arkkitehtuurin ja kaupunkisuunnittelun palveluja maankäytön suunnittelusta toteutussuunnitteluun, alan asiantuntijapalveluita sekä inspiroivaa kumppanuutta.

Oulu

Uusikatu 24 G 72
90100 Oulu
+358 40 718 8336

Helsinki

Tähtitorninkatu 22 E
00140 Helsinki
+358 40 718 8336

outi.palosaari@vsu.fi +358 40 718 8336
Outi Palosaari Toimitusjohtaja, Arkkitehti, Safa, Maisema-arkkitehti Mark, Perustaja ja osakas outi.palosaari@vsu.fi +358 40 718 8336
Arttu Heinonen Hallituksen jäsen, osakas arttu.heinonen@vsu.fi 0451332442
katri.nuutinen@vsu.fi +358 50 433 9145
Katri Nuutinen Arkkitehti katri.nuutinen@vsu.fi +358 50 433 9145
minna.raassina@vsu.fi +358 50 527 6644
Minna Raassina Arkkitehti, Maisema-arkkitehti Mark minna.raassina@vsu.fi +358 50 527 6644
sami.kaleva@vsu.fi +358 45 114 6498
Sami Kaleva Hortonomi AMK,
Maisema-arkkitehti Mark
sami.kaleva@vsu.fi +358 45 114 6498
saara.oilinki@vsu.fi +358 45 133 3819
Saara Oilinki Maisema-arkkitehti Mark, Ltk biologia saara.oilinki@vsu.fi +358 45 133 3819
soila.lokasaari@vsu.fi +358 45 133 3719
Soila Lokasaari Hortonomi AMK soila.lokasaari@vsu.fi +358 45 133 3719
terhikki.vaarala@vsu.fi +358 50 326 9500
Terhikki Vaarala Maisema-arkkitehti Mark terhikki.vaarala@vsu.fi +358 50 326 9500
laura.virtanen@vsu.fi +358 50 438 8599
Laura Virtanen Maisema-arkkitehti Mark laura.virtanen@vsu.fi +358 50 438 8599
elina.lindholm@vsu.fi +358 50 462 6188
Elina Lindholm Maisema-arkkitehti Mark elina.lindholm@vsu.fi +358 50 462 6188
susanne.greus@vsu.fi +358 45 341 4613
Susanne Greus Puutarhuri, Hortonomi AMK susanne.greus@vsu.fi +358 45 341 4613
otto.heinonen@vsu.fi +358 45 635 7313
Otto Heinonen Arkkitehti yo., Hallituksen puheenjohtaja, Osakas otto.heinonen@vsu.fi +358 45 635 7313
Tuomas Airas Maisema-arkkitehti yo. tuomas.airas@vsu.fi

Tarina.

Yrityksellämme on yli 20 vuoden kokemus menestyksekkäästi toteutetusta maisema-arkkitehtuurista. VSU:n tarina kuvaa tapaamme työskennellä, ja rakennamme myös sinun hankkeestasi tarinan. Tarinan, joka kantaa pitkälle, on kestävä, käyttökelpoinen, kaunis ja toimiva.